
Архива Трибунала за Југославију је у опасности да нестане из Хага: сећање на читав сукоб виси о концу
Arhiva Tribunala za Jugoslaviju je u opasnosti da nestane iz Haga: sećanje na čitav sukob visi o koncu
(AGENPARL) – L’Aia, 21 Aprile 2025 –
L’AIA —Архива Трибунала за Југославију је у опасности да нестане из Хага: сећање на читав сукоб виси о концу Уредништво Аутор Уредништво20. април 2025. Без коментара2 минута читања
Наслеђе непроцењиве историјске и правне вредности ризикује да нађе нову, неизвесну локацију. Архива Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ), основаног да суди за злочине почињене током балканских ратова 1990-их, могла би да напусти Хаг. Уједињене нације, које од 2017. године чувају материјал у канцеларијама бивше зграде суда на Черчилплејну, разматрају раскид закупа зграде.
да.
Arhiva Tribunala za Jugoslaviju je u opasnosti da nestane iz Haga: sećanje na čitav sukob visi o koncu Uredništvo Autor Uredništvo20. april 2025. Bez komentara2 minuta čitanja Nasleđe neprocenjive istorijske i pravne vrednosti rizikuje da nađe novu, neizvesnu lokaciju. Arhiva Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), osnovanog da sudi za zločine počinjene tokom balkanskih ratova 1990-ih, mogla bi da napusti Hag. Ujedinjene nacije, koje od 2017. godine čuvaju materijal u kancelarijama bivše zgrade suda na Čerčilplejnu, razmatraju raskid zakupa zgrade.
је монументална архива: 2,6 километара папирних докумената, предмета, мапа, стотине метара аудио и видео касета, дигитална архива и преко 120.000 сати аналогних снимака. Материјали који подржавају кривично гоњење 161 осумњиченог за ратне злочине, укључујући кључне личности попут Слободана Милошевића и Радована Караџића.
To je monumentalna arhiva: 2,6 kilometara papirnih dokumenata, predmeta, mapa, stotine metara audio i video kaseta, digitalna arhiva i preko 120.000 sati analognih snimaka. Materijali koji podržavaju krivično gonjenje 161 osumnjičenog za ratne zločine, uključujući ključne ličnosti poput Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića.
Према речима Абубакара Тамбадуа, канцелара одговорног за управљање архивом, њено очување је кључно: „Да бисмо научили лекције из прошлости и показали да ће пре или касније сви морати да одговарају за своје поступке. Тамбаду наглашава како архив није само правно сведочанство, већ и оруђе колективног памћења.
Prema rečima Abubakara Tambadua, kancelara odgovornog za upravljanje arhivom, njeno očuvanje je ključno: „Da bismo naučili lekcije iz prošlosti i pokazali da će pre ili kasnije svi morati da odgovaraju za svoje postupke. Tambadu naglašava kako arhiv nije samo pravno svedočanstvo, već i oruđe kolektivnog pamćenja.
Нови дом за сећање? Могући излазак УН из садашњег седишта поново отвара деликатно питање: где сместити тако осетљиву и сложену архиву? Холандија се појављује као природна дестинација, како из логистичких разлога, тако и због своје историјске укључености у балкански сукоб, као и због утврђене репутације Хага као града међународног права. Ово питање се помно прати на Балкану, где су ране прошлости још увек сирове. Исмена Ћуашевић, из Информативног центра Трибунала за Југославију у Сарајеву, позива да архив остане под неутралном заштитом: "Када бисмо ми у Босни чували ове архиве, онда би и друге странке попут Србије, Хрватске или Косова могле тражити. Нисмо сигурни да би то у том случају било у добрим рукама. Рат је можда завршен, али информациони рат није."
Novi dom za sećanje?
Mogući izlazak UN iz sadašnjeg sedišta ponovo otvara delikatno pitanje: gde smestiti tako osetljivu i složenu arhivu? Holandija se pojavljuje kao prirodna destinacija, kako iz logističkih razloga, tako i zbog svoje istorijske uključenosti u balkanski sukob, kao i zbog utvrđene reputacije Haga kao grada međunarodnog prava.
Ovo pitanje se pomno prati na Balkanu, gde su rane prošlosti još uvek sirove. Ismena Ćuašević, iz Informativnog centra Tribunala za Jugoslaviju u Sarajevu, poziva da arhiv ostane pod neutralnom zaštitom: "Kada bismo mi u Bosni čuvali ove arhive, onda bi i druge stranke poput Srbije, Hrvatske ili Kosova mogle tražiti. Nismo sigurni da bi to u tom slučaju bilo u dobrim rukama. Rat je možda završen, ali informacioni rat nije."
Приступачност и безбедност: услови УН
УН се надају да архива може остати у Европи, како би осигурала њену доступност истраживачима, жртвама и рођацима оних који су укључени у сукоб. Али да би се то постигло, потребне су одговарајуће структуре, специјализоване техничке вештине и, изнад свега, непристрасно управљање. Преговори о будућности архива су у току, а ризик од његовог распршивања или лошег управљања забрињава историчаре, правнике и активисте за људска права.
У међувремену, све је већи позив да се сећање на читаву еру међународне правде не стави у кутију и не заборави.
Pristupačnost i bezbednost: uslovi UN
UN se nadaju da arhiva može ostati u Evropi, kako bi osigurala njenu dostupnost istraživačima, žrtvama i rođacima onih koji su uključeni u sukob. Ali da bi se to postiglo, potrebne su odgovarajuće strukture, specijalizovane tehničke veštine i, iznad svega, nepristrasno upravljanje. Pregovori o budućnosti arhiva su u toku, a rizik od njegovog raspršivanja ili lošeg upravljanja zabrinjava istoričare, pravnike i aktiviste za ljudska prava.
U međuvremenu, sve je veći poziv da se sećanje na čitavu eru međunarodne pravde ne stavi u kutiju i ne zaboravi.
Google Traduttore
