
(AGENPARL) – Wed 21 May 2025 * Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj * **
** Priopćenje za medije
NAGRADA DAPHNE CARUANA GALIZIA ZA NOVINARSTVO – POZIV NA PODNOŠENJE PRIJAVA *
Europski parlament objavio je 21. svibnja poziv na podnošenje prijava za peto izdanje Nagrade Daphne Caruana Galizia za novinarstvo. *
Godišnja nagrada za izniman novinarski rad kojim se promiču ili brane temeljne vrijednosti EU-a O dobitniku odlučuje neovisan žiri sastavljen od predstavnika medija i civilnog društva Nagrada uključuje novčani iznos od 20 000 eura Svečanost dodjele održat će se sredinom listopada kako bi se obilježila godišnjica ubojstva Daphne Caruane Galizije
Nagrada Daphne Caruana Galizia za novinarstvo dodjeljuje se svake godine oko 16. listopada, datuma ubojstva malteške novinarke.
Nagrada se dodjeljuje kao priznanje za izniman novinarski rad kojim se promiču ili brane temeljna načela i vrijednosti Europske unije, kao što su ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokracija, ravnopravnost, vladavina prava i ljudska prava.
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola izjavila je:
„Slobodni mediji najbolji su štit demokracije. Novinari moraju slobodno izvještavati o činjenicama, bez straha od cenzure, zastrašivanja ili odmazde. Europski parlament ustrajno će braniti i zalagati se za novinare i slobodu medija.
Nagradom Daphne Caruana Galizia za novinarstvo odaje se počast onima koji osvjetljuju najmračnije kutke – jer govoriti istinu ne bi smjelo imati cijenu. Nagrada utjelovljuje nepokolebljivu predanost Europskog parlamenta istini i slobodi govora te pripada svakom novinaru koji se bori za činjenice, sviđale se one nekima ili ne. Sloboda medija daje vjetar u jedra našoj demokraciji.”
Za sudjelovanje u izboru za nagradu, koji je otvoren profesionalnim novinarima i timovima profesionalnih novinara svih državljanstava, potrebno je dostaviti istraživačke novinarske radove koji su objavljeni ili emitirani u medijima sa sjedištem u jednoj od 27 država članica Europske unije. Cilj nagrade je podupirati profesionalno novinarstvo i istaknuti njegovu važnost za očuvanje ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i ljudskih prava.
Neovisni žiri, sastavljen od predstavnika medija i civilnog društva iz 27 država članica te predstavnika glavnih europskih novinarskih udruženja, odabrat će najbolji rad. Svečanost dodjele nagrade svake se godine održava oko 16. listopada, datuma ubojstva Daphne Caruane Galizije.
Nagrada i novčani iznos od 20 000 eura koji je prati svjedoče o snažnoj potpori Europskog parlamenta istraživačkom novinarstvu te o važnosti slobode medija. Posljednjih godina Parlament je u više navrata upozorio na pokušaje podrivanja medijskog pluralizma u Uniji i svijetu.
Osuđivao je pokušaje ograničavanja slobode medija [1] , posebice sve oblike napada na novinare, neovisno o njihovim počiniteljima. Zalaganje zastupnika urodilo je u ožujku 2024. Europskim aktom o slobodi medija [2] , kojim se štiti sloboda medija te jamči sigurnost i neovisnost novinara. Osim toga, zastupnici su godinama tražili uvođenje pravila za borbu protiv zlonamjernih sporova kako bi zaštitili novinare i civilno društvo od strateških tužbi, kojima je cilj ušutkati kritičare. Zahvaljujući tim naporima, u veljači 2024. donesena je Direktiva protiv strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja [3] .
Novinari mogu podnijeti svoje radove putem internetske stranice https://daphnejournalismprize.eu/ [4] do 31. srpnja 2025., u ponoć po srednjoeuropskom vremenu.
Prethodni dobitnici *
2021. – „ Projekt Pegasus [5] ” konzorcija None [6] Forbidden Stories
2022. – dokumentarni film [7] „Srednjoafrička Republika pod ruskim utjecajem” Clémenta Di Rome i Carola Valadea ( ARTE/France24/Le Monde )
2023. – zajedničko istraživanje [8] o potonuću broda s migrantima kod otoka Pilosa ( Solomon, Forensis, StrgF/ARD i The Guardian )
2024. – istraživanje [9] o nestalim maloljetnim migrantima bez pratnje ( None [10] Lost in Europe )
Tko je bila Daphne Caruana Galizia?*
Daphne Caruana Galizia bila je malteška novinarka, blogerica i antikorupcijska aktivistica koja je opširno izvještavala o korupciji, pranju novca, organiziranom kriminalu i prodaji državljanstava te o upletenosti malteške vlade u skandal s Panamskim dokumentima. Nakon uznemiravanja i prijetnji, ubijena je u eksploziji autobombe 16. listopada 2017. Revolt javnosti zbog načina na koji su vlasti vodile istragu njezina ubojstva doveo je do ostavke premijera Josepha Muscata. Europski zastupnici kritizirali su propuste u istrazi te su u prosincu 2019. pozvali Komisiju da s tim u vezi poduzme mjere [11] .
__________________________________________________________________________________
Barbara PERANIĆ *
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
____________________________________________________________________________________